Mitmetasandilise autentimise tähtsus

Kui raskesti ära arvatav on Sinu parool? Aastal 2020 oli kõige populaarsem parool 123456, mida kurjategijad on ära arvanud lausa üle 23 miljoni korra. Enamasti tänu nõrkadele ja varastatud paroolidele saavad teoks edukad küberrünnakud, mistõttu võib tavalisest kasutajatunnusest ja paroolist väheks jääda. Sellisel juhul tuleks appi võtta mitmetasandiline autentimine.

Mis on autentimine? Autentimine on identsuse kontrollimine ja tõendamine, mille käigus isik tõestab masinale, et tegemist on just temaga ja mitte kellegi teisega. See on vajalik nt isiku, seadme või veebilehe usaldusväärsuse ja õiguste kindlakstegemiseks.

Identsustõendeid saab liigitada kolmeks: 
 • Midagi, mida sa tead  (something you know) 
  Näiteks PIN-kood või parool.
 • Midagi, mis sul on  (something you have) 
  Tänapäeval kasutatakse nutitelefoni, krüptopulki ja autentimisrakendusi; varasemalt olid kasutuses nt paroolikaardid ja PIN-kalkulaatorid.
 • Midagi, mis/kes sa oled  (something you are)
  Biomeetrilised tehnoloogiad, näiteks näo- ja hääletuvastus ning sõrmejälje ja/või võrkkesta skaneerimine. Näo või sõrmejälje abil telefoni või sülearvuti lahtilukustamine on muutunud normaalsuseks.
   
Tavalise autentimise puhul on sisselogimiseks vajalik ainult kasutajanimi ja parool. Mitmetasandilise autentimise puhul tuleb oma identiteeti tõestada kahe või enama meetodi abil. Kui sinu parool on lekkinud, ei saada sellega sinu kontole ligi enne, kui sa pole seda mõnd muud varasemalt määratud meetodit kasutades kinnitanud. Näiteks erinevate sotsiaalmeedia, Google, Microsofti jne kontode puhul on üheks identsustõendiks parool ja teiseks nt telefon, kuhu saadetakse peale parooli sisestamist SMS koos kinnituskoodiga.

Juhend, kuidas lülitada sisse mitmetasandilist autentimist populaarsetes platvormides:
 
Google
 1. Vali Google´i konto haldamine
 2. Edasi vali turvalisus
 3. Suundu Google sisselogimise alla ning vali sealt 2-astmeline kinnitamine
 4. Tegutse vastavalt juhistele
   
Facebook
 1. Suundu oma konto seadetesse
 2. Vali järgmiseks turvalisus ja sisselogimine
 3. Vali kaheastmeline autentimine / use two-factor authentication
 4. Järgi juhiseid
   
Instagram
 1. Suundu konto seadetesse / settings
 2. Vali security
 3. Vali loetelust two-factor authentication
 4. Tegutse vastavalt juhistele
   
Microsoft
 1. Suundu konto seadetesse
 2. Vali kaheastmelise kontrollimise alt kaheastmelise kontrollimise häälestamine
 3. Järgi juhiseid.

Igapäevased (andme)vargused ei toimu enam ainult pärismaailmas vaid on jõudsalt liikunud virtuaalmaailma, mistõttu kaitse enda kontosid ja andmeid väga hoolikalt ning võta selleks kasutusele maksimaalselt tõhusad meetodid.